Ezt előbb olvasd el - lehetőleg.
Bosszú-trilógia második rész - Oldboy.
- nincs benne spoiler, de azért néhány dologra utalok benne -
A bosszú ura Chan-wook Park kultikus bosszú-trilógiájának első része. Ez sokaknak talán nem mond semmit, de ha megjegyzem, hogy a sorozat második része a legendás Oldboy - természetesen az eredeti dél-koreai -, akkor talán felkeltem az érdeklődést ez iránt a nagyszerű film iránt.
A bosszú-trilógia három filmjét - A bossszú ura, Oldboy, A bosszú asszonya - nem a történet, hanem a tematika fogja össze, a cselekmény megértése szempontjából nem szükséges sorrendben megtekinteni a filmeket, azonban a bosszú természetének különböző aspektuai, melyeket a három történet megtestesít, egymásra épülnek. Az első rész az alapoknál kezd, a bosszú motivációját és elkerülhetetlenségét ábrázolja.
A történet szerint a süket-néma Ryu beteg nővérének próbál vesedonort találni, azonban munkahelyéről kirúgják, spórolt pénzét pedig szervkereskedők veszik el tőle, így, jobb híján, barátnője segítségével, elrabolja volt főnöke lányát, hogy a váltságdíjból fizesse ki a kórházat. Ryu inkább elkeseredett, semmint rosszakaratú, a túszul ejtett kislány még azt sem tudja, hogy el van rabolva, olyan jól bánnak vele, de a baj már megtörtént, láncreakció indul be és egyik véres leszámolás követi a másikat.
A bosszú ura szándékosan úgy van megcsinálva, hogy a karaktereket egyáltalán nem a rossz indulat hajtja, nem lehet tiszta szívből gyűlölni őket. Ryu cselekedeteit valahol meg lehet érteni, ugyanakkor a lány apjának, Park-nak a vérszomját sem tudjuk elítélni. A film ezt úgy éri el, hogy egy csomó véletlen esemény viszi előre a cselekményt, ami először elég mesterkéltnek hat, de a a történet alakulása szempontjából szükséges. A két főszereplő ugyanis még akkor is képtelen lemondani a másik haláláról, miután megértették egymás motivációját, hogy nem egyedül őket lehet hibáztatni az eseményekért, a bosszúszomjas embert azonban egyáltalán nem érdeklik a racionális érvek, akinek bántják a szeretteit, az nem nyugszik, míg a másik él.
A film alapgondolata nem túl bonyolult, viszont azt nagyon jó hangulattal érzékelteti. A trilógia három darabja közül talán ez a legunalmasabb, mert képi világa a másik kettőhöz képest földhöz ragadt, kevésbé stilizált, nem annyira izgalmas, tempója lassabb. A legtöbb beállítás hosszú, szürke, kiválóan megszerkesztett állókép, melyek nagyon jól illenek a cselekmény tragikus, szomorú felhangjához. Néhány jelenet meglehetősen komótosan halad, a szereplők meg olyanok, mintha rendezői utasításra vágnának végig fapofát, néhány elég súlyos jelenetet leszámítva. Azonban ez itt teljesen indokolt, A bosszú ura olyan film, amely bátran, mindent alárendel egy súlyos atmoszféra kialakításának.
Röviden: határozott véleményű film, mely alapgondolatát nagyon jól eltalált, erős hangulattal támasztja alá. Véres, brutális és végtelenül szomorú.
- otherself -